Osoby zaczynające swoją przygodę z nurkowaniem, nie rozpoczną części praktycznej kursu, dopóki dobrze nie zapoznają się z używanym pod wodą sprzętem. Urządzeniem, które umożliwia płetwonurkowi oddychanie powietrzem z butli, jest automat. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, jak jest on zbudowany i na czym polega jego działanie. Zapraszamy do lektury!
Budowa automatu oddechowego
Zadaniem automatu nurkowego jest redukcja ciśnienia powietrza panującego w butli tak, by nurek mógł nim oddychać. Współczesne automaty nurkowe to urządzenia, które robią to dwustopniowo: najpierw redukują ciśnienie powietrza z butli do ok. 10 atmosfer, a następnie do ciśnienia otoczenia.
Pierwszym elementem automatu jest tzw. pierwszy stopień (przykręcany do butli), redukujący ciśnienie powietrza do wspomnianych 10 atmosfer. Urządzenia od różnych producentów mogą różnić się od siebie budową (tłokową lub membranową), ułożeniem portów i ich rodzajem (DIN lub INT), odciążeniem lub nieodciążeniem zaworów itp.
Tzw. drugi stopień automatu znajduje się bezpośrednio przy ustach nurka i odpowiada za redukcję ciśnienia z 10 atmosfer do tego, które panuje w otoczeniu. Drugi stopień wyposażony jest w bypass, który otwiera przepływ powietrza, gdy nurek nie bierze wdechu, lecz chce np. oczyścić automat z wody. Drugi stopień zbudowany jest tak, by wydychane powietrze, w postaci bąbelków, nie ograniczało widoczności nurkowi.
Pozostałe elementy automatu do nurkowania
Aby automat nadawał się do nurkowania, musi być wyposażony jeszcze w kilka elementów. Należy do nich
kolejny drugi stopień (tzw. octopus), działający dokładnie tak, jak główny „podajnik” powietrza, jednak będący zazwyczaj w kolorze żółtym i stanowiący alternatywne, awaryjne źródło. Ze stopniem pierwszym
automatu nurkowego łączy się też
manometr, który informuje nurka, jak dużo czynnika oddechowego pozostało w butli. Czasami manometr znajduje się w jednej obudowie wraz z głębokościomierzem (tzw. konsole). Kolejnym elementem automatu
są węże, które umożliwiają podłączenie jacketu (BCD) czy suchego skafandra.