Jeżeli poważnie myślimy o nurkowaniu, niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, który należy odpowiednio pielęgnować, aby jak najdłużej nam służył oraz gwarantował bezpieczeństwo użytkowania. Oprócz regularnych przeglądów takiego sprzętu, równie ważna jest jego dezynfekcja. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ją przeprowadzić.
Dlaczego sprzęt do nurkowania należy dezynfekować?
Czy jesteśmy posiadaczami własnego, czy też wypożyczonego sprzętu do nurkowania, niezwykle ważna jest jego dezynfekcja.
Ma on częsty kontakt z wodą i dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że rozwiną się w nim niepożądane mikroorganizmy, jak bakterie czy grzyby. Jeżeli korzystamy z wypożyczonego sprzętu do nurkowania, kwestia ta staje się jeszcze bardziej istotna, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa.
Co i jak dezynfekować?
Szczególną uwagę należy zwrócić na dezynfekcję automatu oddechowego, który po każdym nurkowaniu trzeba umyć w słodkiej wodzie, a następnie zastosować środek dezynfekujący. Również
maska do nurkowania narażona jest na rozwój pleśni i grzybów, dlatego każdorazowo należy poddać ją dezynfekcji, po czym wytrzeć przy pomocy chusteczek i wacików, dokładnie osuszając wszelkie zakamarki. Powstanie nalotu na masce oznaczałoby pojawienie się pleśni. Dezynfekcji przy pomocy
chemii nurkowej lookclear powinny także podlegać wszelkie akcesoria z neoprenu, takie jak skafandry, rękawice, buty czy kaptur. Neopren, z racji swojej porowatej struktury, dobrze wchłania bowiem wszelkie zabrudzenia i wilgoć.
Dlatego skafander należy wypłukać po każdym nurkowaniu, a następnie wykręcić na lewą stronę i zastosować płyn do dezynfekcji akwalungu. Analogicznie postępujemy z rękawicami i kapturem, a nawet z butami! Także jacket oraz suchy skafander powinno się dezynfekować raz na kilka nurkowań, z tą różnicą, że suchego skafandra nie musimy myć zbyt intensywnie od wewnętrznej strony. W przypadku jacketu pamiętajmy o oczyszczeniu i dezynfekcji zarówno samego inflatora, jak i worka wypornościowego.