W wyposażeniu nurka jednym z najważniejszych elementów jest bez wątpienia skafander. Biorąc pod uwagę różnorodność rodzajów oraz szeroki wachlarz marek produkujących je, decyzja o zakupie skafandra może okazać się pewnym wyzwaniem. Jakie rodzaje skafandrów są dostępne na rynku i czym się one charakteryzują?
Skafander skafandrowi nierówny
Dwie podstawowe kategorie skafandrów to skafandry suche i mokre. Skafandry mokre czyli tzw. pianki wykonane są z neoprenu, który jest materiałem o właściwościach izolacyjnych. Cechą charakterystyczną pianek neoprenowych jest to, że wraz ze schodzeniem na większą głębokość robią się coraz cieńsze, a tym samym zmniejsza się ich działanie izolacyjne. Dlatego wybierając je powinniśmy kierować się ich grubością. Te, których grubość nie przekracza 3 mm, najlepiej sprawdzą się w wodach o temperaturze powyżej 25 stopni. Pianki o grubości 5 mm będą idealne do nurkowania w akwenie Morza Śródziemnego i tym podobnych.
Najgrubsze, czyli te o grubości 7 mm, będą najlepszym wyborem w polskich warunkach klimatycznych. Nurkując w niskich temperaturach, np. zimą, możemy do skafandrów mokrych dokupić tzw. ocieplacze tej samej grubości chroniące klatkę piersiową i pachy. Niektóre neoprenowe skafandry marki Bare wykorzystują specjalną technologię Graphene/OmniRed, która ogrzewa użytkownika wykorzystując ciepło jego ciała przy pomocy 13 termo-reaktywnych minerałów osadzonych w tkaninie neoprenowej.
Skafandry suche odróżnia od skafandrów mokrych to, że nie dostaje się do nich woda. Wykonane są z różnych rodzajów nieprzemakalnych materiałów, a do tego posiadają tzw. manszety przy nadgarstkach i kryzy przy szyi, które zapobiegają przedostawaniu się wody do środka skafandra. Ponieważ nie posiadają dodatkowego ocieplenia, często trzeba do nich dokupić ocieplacz Bare lub bieliznę termiczną, które chronią przed utratą ciepła i odprowadzają wilgoć z dala od ciała. Suchy skafander z ocieplaczem zapewni nam najwyższy komfort termiczny.