Nurkowanie ECN

AKTUALNOŚCI

Oceanic Dual Algorithm

Co to jest podwójny algorytm w komputerach Oceanic? I w  jaki sposób zmienia on sposób nurkowania?

To są dwa bardzo ważne pytania. Przez wiele lat pojawiły się mylące artykuły i dyskusje o tym, jak działa algorytm w komputerze nurkowym i jaki ma wpływ na przebieg Twojego nurkowania.

Przyjrzyjmy się bliżej algorytmom. Komputery nurkowe rejestrują głębokość i czas nurkowania i wykorzystują te pomiary, aby przy pomocy algorytmu określić limity bezdekompresyjne i czas dekompresji. Algorytmy są tworzone przez naukowców, którzy zbierają dużą ilość danych nurkowych, uśredniają je i przeprowadzają badania. Większość nowych algorytmów opiera się na już istniejących modelach, w których wprowadzane są modyfikacje w celu dostosowania ich do konkretnego typu nurkowania. Nowe algorytmy mogą być także połączeniem różnych modeli, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie czasu i bezpieczeństwa nurkowania.

Obecnie każdy produkowany model komputera nurkowego Oceanic ma wbudowany nie jeden, ale dwa algorytmy. Jeden jest wykorzystywany podczas dłuższych, głębszych nurkowań z dłuższą przerwą powierzchniową, natomiast drugi do nurkowań powtórzeniowych z krótszą przerwą powierzchniową. To Ty wybierasz, którego algorytmu chcesz użyć w zależności od rodzaju wykonywanego nurkowania. Możesz również wybrać algorytm zgodny z algorytmem komputera Twojego partnera nurkowego.

Te dwa algorytmy bazują na różnych modelach:

  • Pelagic DSAT – ten algorytm oparty jest o badania, które zostały wykorzystane do stworzenia Planera Nurkowań Rekreacyjnych PADI (RDP) używanego przez tysiące nurków na całym świecie. Oceanic i inni producenci komputerów wykorzystują ten algorytm od wielu lat.
  • Pelagic Z+ – ten algorytm został stworzony, aby bezpiecznie wydłużyć czas nurkowania na danej głębokości nawet podczas wykonywania nurkowań powtórzeniowych. Bierze pod uwagę wpływ takich czynników jak zimna woda i wysiłek wykonywany przez nurka. Ten algorytm wykorzystuje tę samą bazę danych co algorytm Buhlmann ZHL-16C i generuje profile nurkowe zbliżone do tych tworzonych przez algorytmy w komputerach nurkowych innych producentów.

W przypadku obu algorytmów możliwe jest zwiększenie konserwatyzmu, co zwiększa bezpieczeństwo nurkowania, ale skraca czas denny. Możliwe jest także ustawienie deep-stopów dla nurkowań bezdekompresyjnych, aby przyspieszyć usuwanie azotu resztkowego z organizmu.

Przyjrzyjmy się realnym scenariuszom:

Safari nurkowe na łodzi (nurkowanie rekreacyjne). Po tygodniu nurkowań powtórzeniowych do głębokości 30 metrów nurek może być tak nasycony azotem, że jego komputer zaczyna pokazywać coraz krótszy czas bezdekompresyjny. Częste nurkowania i krótkie przerwy powierzchniowe sprawiają, że nurek nie usuwa z organizmu wystarczającej ilości azotu pomiędzy nurkowaniami, co wpływa na czas kolejnych nurkowań. Algorytm Pelagic DSAT został stworzony właśnie do takich sytuacji – częste nurkowania na maksymalną głębokość 30 metrów. Nurek, którzy używa komputera z tym algorytmem zauważy, że po upływie kilku dni na safari podaje on dłuższy czas w porównaniu z komputerami innych producentów.

Poniższy wykres pokazuje, jak dobrze ten algorytm jest dostosowany do płytszych nurkowań. Na głębokości 30 metrów wszystkie komputery pokazują podobny czas bezdekompresyjny, ale przy wynurzeniu do głębokości 18 metrów komputer z algorytmem Pelagic DSAT zaczyna pokazywać dłuższe czasy. Na głębokości 12 metrów czas bezdekompresyjny będzie znacząco dłuższy niż przy użyciu innego komputera lub algorytmu Pelagic Z+ w komputerze Oceanic.

ECN – sprzedaż systemów nurkowych

Nurkowanie w ciągu jednego dnia lub w weekend. Większość z nas pracuje w ciągu tygodnia i nurkuje w weekendy. Oznacza to, że chcemy jak najlepiej wykorzystać te dwa cenne dni i wykonać nurkowania z maksymalnym czasem dennym na przykład na ulubionym wraku. Algorytm Pelagic Z+ jest doskonały do głębszych nurkowań w bardziej trudnych warunkach, takich jak niska temperatura. Najczęściej mamy również dłuższą przerwę powierzchniową, aby coś zjeść, ogrzać się, porozmawiać o nurkowaniu. Algorytm bierze to od uwagę, aby bezpiecznie zapewnić Ci pod wodą jak najwięcej czasu dennego. Pelagic Z+ generuje profile podobne do algorytmów w komputerach Suunto i Mares.

Komputery nurkowe Oceanic dają Ci wybór w zależności od wykonywanego nurkowania. Jeśli wykonujesz płytsze, powtórzeniowe nurkowania w ciągu kilku dni, lepiej sprawdza się algorytm Pelagic DSAT, natomiast przy głębszych nurkowaniach z dłuższymi przerwami powierzchniowymi odniesiesz więcej korzyści używając algorytmu Pelagic Z+.

Artykuł opracowany przez www.simplyscuba.com 

Oceanic Dual Algorithm
×

Koszyk

Kobieta z zegarkiem do nurkowania Geo Air

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco.

Zaloguj się

Tabela rozmiarów