Nurkowanie ECN

AKTUALNOŚCI

Jak dobrać płetwy do nurkowania?

Płetwy są niezbędnym wyposażeniem każdego nurka. Sprawiają one, że nasze mięśnie nie meczą się tak bardzo, a do tego jesteśmy w stanie pływać szybciej. Na rynku jest spory wybór płetw, dlatego zanim podejmiemy decyzje o zakupie, powinniśmy poznać wady i zalety poszczególnych modeli. Jakie zatem płetwy wybrać, aby czerpać jak największe korzyści z nurkowania?

Rodzaje płetw i ich zalety

Główne rodzaje płetw, które najlepiej sprawdzą się podczas nurkowania, to płetwy regulowane lub kaloszowe. Płetwy kaloszowe to rodzaj płetw, które zakładane są na gołe stopy, a ich częścią jest gumowy but zakrywający piętę. Powinny idealnie przylegać do stopy, dlatego wybierając je warto sprawdzić, czy nie są zbyt ciasne ani zbyt luźne, przez co mogłyby nam spadać z nóg. Płetwy regulowane  z kolei zakładane są na buty neoprenowe i przymocowywane do nich przy pomocy pasków lub sprężyn. Ich rozmiar jest więc uzależniony od  rodzaju butów.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów płetw sprawdzi się w nieco innych warunkach. Płetwy regulowane, np. marki Zeagle, są najbardziej uniwersalne, gdyż możemy je bardziej dopasować dzięki regulacji pasków lub sprężyn. Sprawdzą się w każdych okolicznościach, wymagają jednak zakupu butów. Płetwy kaloszowe, np. z oferty płetw do nurkowania Oceanic, będą natomiast dobrym wyborem w przypadku pływania w basenie lub nurkowania w ciepłych wodach, zwłaszcza nurkowania bezpośrednio z łodzi, co nie wymaga chodzenia po kamienistym dnie.

Drugim ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę wybierając płetwy, jest ich twardość oraz długość. Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, a nasze nogi nie są zbyt silne, wybierzmy płetwy miękkie lub średnio twarde. Jeżeli natomiast często pływamy i do tego pokonujemy długie dystanse, możemy zdecydować się na twarde płetwy, które dadzą nam większy napęd. Nieco inne rodzaje płetw będą wskazane do nurkowania rekreacyjnego, a inne do nurkowania technicznego, gdzie sprawdzą się płetwy marki Hollis.

×

Koszyk

Kobieta z zegarkiem do nurkowania Geo Air

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco.

Zaloguj się

Tabela rozmiarów