5 powodów, dla których warto nurkować w suchym skafandrze

  • Jest cieplej - w suchym jest po prostu dłużej cieplej niż w mokrym skafandrze. Wiąże się to z tym, że niezależnie od typu skafandra nasz organizm musi ogrzać warstwę izolującą. W przypadku pianki jest to woda, która wymaga od nas więcej energii, żeby ją ogrzać niż warstwa powietrza w suchym skafandrze. Cieplej jest nie tylko pod wodą, ale też na powierzchni po nurkowaniu. Nigdy nie musisz już zakładać mokrej pianki w sytuacji, kiedy chcesz zrobić kolejne nurkowania w ciągu jednego dnia. Szczególnie kiedy na powierzchni pada i wieje.
  • Więcej nurkowania – dzięki temu, że jest cieplej i mamy mniejszy wydatek energetyczny, możemy zrobić więcej nurkowań w ciągu dnia. W suchym skafandrze można też dzięki temu spędzić więcej czasu pod wodą na jednym nurkowaniu. Wydłuża nam się też sezon, bo niesprzyjające warunki na powierzchni nie mają na nas już takiego wpływu. Nawet jak nie mamy się gdzie przebrać po nurkowaniu, możemy po prostu wsiąść do samochodu I wrócić do domu w ocieplaczu.
  • Pływalność i trym – tutaj opinie są co prawda różne I zależne od stosowanej techniki, ale większość nurków, którzy już opanują pływalność w suchym skafandrze uznają, że łatwiej utrzymać im horyzontalną pozycję pod wodą.
  • Uniwersalność – jeden suchy skafander można stosować we wszystkich porach roku i różnej temperaturze wody. Jedyne co musimy zmienić to ocieplacz, który stosujemy pod suchym skafandrem. Dodatkowo większość dzisiejszych skafandrów wyposażonych jest w kieszenie, które pozwalają nam przechowywać przydatne elementy sprzętu (zapasowa maska, wetnotes, bojka, itp.)
  • Łatwiej się ubiera – porównując z mokrym skafandrem, suchy po odpowiednim przeszkoleniu jest dużo łatwiej założyć. Nie jest po prostu tak dopasowany jak pianka, a dodatkowo zawsze jest suchy!
  • Kiedy możemy zacząć naszą przygodę z suchym skafandrem? Coraz popularniejsze staje się robienie nawet kursu Open Water Diver od razu w suchym skafandrze. Ta tendencja świetnie obrazuje fakt, że suchy skafander dostępny jest praktycznie dla każdego nurka i niezależnie od naszego doświadczenia nurkowego możemy zacząć cieszyć się nurkowaniem na sucho. Oczywiście warto jest przejść odpowiednie przeszkoleniu, bo pozwoli ono nam w ciągu kilku nurkowań pod nadzorem instruktora zapoznać się w technikami nurkowymi oraz uniknąć kilku podstawowych błędów. Najważniejsze jest jednak, żeby zacząć jak najszybciej, bo wielu nurków z naszej strefy klimatycznej mówi, że ich prawdziwe nurkowanie zaczęło się dopiero w momencie, kiedy zaczęli nurkować w suchym skafandrze. Michał Kosut PADI Regional Manager
    2937 21015714_10155888046084683_7973408311527431565_o 68744984_2480652622031284_4635544488742223872_o instagram