Co to jest podwójny algorytm w komputerach Oceanic? I w jaki sposób zmienia on sposób nurkowania?
To są dwa bardzo ważne pytania. Przez wiele lat pojawiły się mylące artykuły i dyskusje o tym, jak działa algorytm w komputerze nurkowym i jaki ma wpływ na przebieg Twojego nurkowania.
Przyjrzyjmy się bliżej algorytmom. Komputery nurkowe rejestrują głębokość i czas nurkowania i wykorzystują te pomiary, aby przy pomocy algorytmu określić limity bezdekompresyjne i czas dekompresji. Algorytmy są tworzone przez naukowców, którzy zbierają dużą ilość danych nurkowych, uśredniają je i przeprowadzają badania. Większość nowych algorytmów opiera się na już istniejących modelach, w których wprowadzane są modyfikacje w celu dostosowania ich do konkretnego typu nurkowania. Nowe algorytmy mogą być także połączeniem różnych modeli, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie czasu i bezpieczeństwa nurkowania.
Obecnie każdy produkowany model komputera nurkowego Oceanic ma wbudowany nie jeden, ale dwa algorytmy. Jeden jest wykorzystywany podczas dłuższych, głębszych nurkowań z dłuższą przerwą powierzchniową, natomiast drugi do nurkowań powtórzeniowych z krótszą przerwą powierzchniową. To Ty wybierasz, którego algorytmu chcesz użyć w zależności od rodzaju wykonywanego nurkowania. Możesz również wybrać algorytm zgodny z algorytmem komputera Twojego partnera nurkowego.
Te dwa algorytmy bazują na różnych modelach:
- Pelagic DSAT – ten algorytm oparty jest o badania, które zostały wykorzystane do stworzenia Planera Nurkowań Rekreacyjnych PADI (RDP) używanego przez tysiące nurków na całym świecie. Oceanic i inni producenci komputerów wykorzystują ten algorytm od wielu lat.
- Pelagic Z+ – ten algorytm został stworzony, aby bezpiecznie wydłużyć czas nurkowania na danej głębokości nawet podczas wykonywania nurkowań powtórzeniowych. Bierze pod uwagę wpływ takich czynników jak zimna woda i wysiłek wykonywany przez nurka. Ten algorytm wykorzystuje tę samą bazę danych co algorytm Buhlmann ZHL-16C i generuje profile nurkowe zbliżone do tych tworzonych przez algorytmy w komputerach nurkowych innych producentów.