BOX

0

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, aby działać jeszcze lepiej. rozumiem

Najgłębiej ułożona kostka Rubika.

W tym roku ustanowiliśmy rekord świata w kategorii najgłębiej ułożona kostka Rubika. Chcieliśmy pokazać środowisku nurkowemu, że celem nurkowania technicznego nie jest tylko głębokość. Sam pomysł zrodził się w naszych głowach już w 2010 na safari nurkowym w Egipcie. Podczas przerwy pomiędzy nurkowaniami siedziałem na leżaku i układałem kostkę Rubika gdy nagle podszedł do mnie mój instruktor Maciej i zaproponował bym wziął kostkę pod wodę. Dla zabawy ułożyłem kostkę Rubika na głębokości 25m. Wtedy stwierdziliśmy, że ustanowimy rekord świata w kategorii najgłębiej ułożonej kostki Rubika. Niestety realny pomysł ustanowienia nowego rekordu świata musiał zostać odłożony w czasie… 

Przez ostatnie dwa lata zbieraliśmy zespół nurków trimixowych, który był gotów podjąć wyzwanie. Miejscem wspólnie wybranym na realizację tego projektu był Blue Hole znajdujący się w pobliżu Egipskiego Dahabu. Trzeciego listopada wylecieliśmy do Egiptu w celu rozpoczęcia naszego projektu. Przez 5 dni przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. Pierwsze dwa dni przewidzieliśmy na wyważenie, powtórzenie procedur, przećwiczenie ustawienia zespołu oraz skonfigurowanie zestawu. Następnie nurkowaliśmy na coraz to większe głębokości, aż w końcu 9go listopada zdecydowaliśmy się przeprowadzić rekordowe nurkowanie na głębokości 100m. Czas na dnie był ograniczony do 7minut, dlatego każdy z członków zespołu musiał doskonale znać miejsce, w którym powinien się znajdować. Na pierwszy rzut oka wydaję się, że czasu jest wystarczająco, lecz biorąc pod uwagę ustawienie świateł, optymalne miejsce sędziego oraz nurków zabezpieczających, faktycznie tego czasu oraz gazów pozostaje niewiele. Po zakończonym rekordowym nurkowaniu mieliśmy jeszcze sporo czasu do naszego wylotu. Dlatego oprócz naszego głównego celu nurkowego zrealizowaliśmy jeszcze kilka ciekawych nurkowań. Jednym z nich było zanurzenie na 150m w celu rozpoznania układu dna z zewnętrznej strony Blue Hole, kolejne interesującym nurkowanie wykonaliśmy z The Bells do Blue Hole (wpływając pod Archem).

Przy takich projektach sprzęt odgrywa znaczącą rolę. Ten projekt tylko potwierdził moje dobre zdanie o skafandrze Bare X-Mission, który dzięki swojej elastyczności oraz niskiej wadze okazał się doskonałym wyborem na ten wyjazd i przyczynił się do jego sukcesu. Dobrze przygotowany zespół to połowa sukcesu, to ludzie na których można liczyć, z pasją i charakterem i taką właśnie drużynę udało nam się zgrać. A sytuacje z którymi trzeba się zmierzyć potwierdziły, że Maciej, Jarek, Piotr, Sławek, Marek, Irena oraz Adam to nie tylko koledzy ale i też profesjonalny zespół. Mam tylko nadzieję, że to nie koniec przygody, ale początek projektu „Najgłębiej ułożona kostka Rubika”.

Instruktor Akademii H2O, nurek trimixowy

Wojtek Tecław

< wróć do listy aktualności
dodano 29 May 2016