Nurkowanie ECN

AKTUALNOŚCI

3 DOBRE POWODY DO NURKOWANIA W SUCHYM SKAFANDRZE

Izolacja cieplna to kluczowy element komfortowego nurkowania. Jeśli nie marzniesz i czujesz się komfortowo w wodzie, to nie tylko oszczędzasz powietrze, ale też zwiększasz swoje bezpieczeństwo pod względem nasycenia azotem, zmęczenia i koncentracji.

W momencie kiedy wchodzisz do wody, zanurzasz ciało w wodzie zimniejszej niż temperatura ciała (oprócz wyjątkowych sytuacji). Nawet przy umiarkowanej temperaturze, po długiej ekspozycji, organizm wychładza się i może dojść nawet do hipotermii.

Czy kiedykolwiek byłeś na nurkowaniu, podczas którego było ci tak zimno, że aż miałeś dreszcze? Dreszcze są symptomem hipotermii. Inne symptomy, które mogą wystąpić lub być objawem hipotermii to niezdarność, dezorientacja, podejmowanie złych decyzji i brak energii. Dla wytrzymałych, zimna woda to taka, która będzie miała kilkanaście stopni Celsjusza. Jednak dla większości będą to wyższe temperatury, niektórzy powiedzą nawet, że zimna woda ma 22-24 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, jaki wyznacznik przyjmiemy, jeśli marzniesz podczas nurkowania, to jest fatalnie. Jak zaczyna ci być zimno, myślisz o tym, żeby się ogrzać, a może nawet zastanawiasz się, kiedy wreszcie skończy się nurkowanie. W przypadku izolacji cieplnej dostępne są dwie opcje, na sucho lub na mokro. Poniżej znajdziesz kilka argumentów przemawiających za suchym skafandrem.

1. W SUCHACZU JEST CIEPLEJ

Kiedy nurkujesz w suchym skafandrze, jest ci cieplej niż w przypadku pianki, bo od początku jesteś suchy. Dodatkowo, możesz dobrać grubość ocieplacza i regulować izolację cieplną w zależności od temperatury wody i własnych preferencji. Tym, którzy nigdy nie nurkowali w suchym skafandrze wyjaśniamy, że nurkowanie w zimnej wodzie w suchym skafandrze przypomina wyjście na zewnątrz w zimny dzień. Jesteś w zimnym środowisku, czujesz, że jest zimno, ale zachowujesz ciepło i jesteś SUCHY.

2. KOMPRESJA SKAFANDRA

Poza oczywistymi kwestiami, są jeszcze inne uwarunkowania dotyczące nurkowania w skafandrze suchym w porównaniu z mokrym. Wraz ze zwiększaniem głębokości podczas nurkowania, wpływa na nas prawo Boyle’a (ciśnienie). Na głębokości 10 metrów mokry skafander ulegnie kompresji w 50%. Na głębokości 30 metrów na Twój mokry skafander oddziałuje ciśnienie równe 4 atmosferom, co oznacza kompresję do około 25% oryginalnej grubości skafandra. Kompresja mokrego skafandra może wpływać na pływalność oraz komfort cieplny podczas pobytu przy dnie. W wielu przypadkach z najzimniejszą wodą mamy do czynienia właśnie przy dnie.
Nurkując głębiej w suchym skafandrze, skafander ulega kompresji, ale nie zmienia się jego realna grubość. Żeby zachować komfort, dodajesz powietrza do suchego skafandra. Ta przestrzeń powietrzna pozwala zachować ciepło oraz pływalność przez całe nurkowanie. Najbardziej interesujące jest to, że jeżeli przy dnie jest zimniej, ty zachowujesz ciepło, jesteś suchy i czujesz się komfortowo.​

3. NASYCENIE AZOTEM
Nawet podczas nurkowań bezdekompresyjnych organizm nasyca się azotem w trakcie nurkowania. W przypadku większości nurków, 3-minutowy przystanek bezpieczeństwa będzie wystarczający, aby usunąć azot z organizmu i bezpiecznie wynurzyć się na powierzchnię. Badania różnych naukowców zajmujących się dekompresją pokazały, że dekompresja w ciepłej wodzie bardziej sprzyja uwalnianiu azotu niż w zimnej wodzie. Nurkując w suchym skafandrze, utrzymujesz komfort cieplny przez całe nurkowanie i zachowujesz ciepło podczas istotnego przystanku bezpieczeństwa (lub przystanku dekompresyjnego), kiedy jesteś zrelaksowany i w większości bez ruchu w wodzie.

ZNAJDŹ SKAFANDER BARE 
BARE oferuje różnorodne suche skafandry z trilaminat/cordura  lub z crushneoprenu dla nurków od poziomu podstawowego do technicznego oraz dla nurków zawodowych, wojska, policji i straży pożarnej.

3 DOBRE POWODY DO NURKOWANIA W SUCHYM SKAFANDRZE
×

Koszyk

Kobieta z zegarkiem do nurkowania Geo Air

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco.

Zaloguj się

Tabela rozmiarów